İş ilanları, İş Başvuruları, Personel Alımları – İsimOlsa.Com
Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur ve Maaşları Ne Kadar?
Yazar: - 13 Ekim 2014
3.058
3

Son zamanların en çok tercih edilen mesleklerinden birisi olan özel güvenlik gün geçtikçe büyüyüşünü sürdürmekte olup sürekli yeni personellere ihtiyaç duyan bir sektör haline gelmiştir. Artık bir çok insana geçim kaynağı olan bu sektörde siz de yerinizi almak istiyorsunuz ancak bu sektör hakkında hiç bilgi sahibi değil misiniz? Özel güvenlik görevlisi olma şartları , özel güvenlik maaşları, özel güvenlik iş imkanları, özel güvenlik nerelerde çalışabilir gibi ve kafanıza takılan tüm soruları yanıtlamak için bu makaleyi hazırlama ihtiyacı hissettik.

Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Özel güvenlik görevlisi olmak sanıldığından daha kolaydır, ihtiyacınız olan tek şey zaman. Belli bir süre kurs dönemi yaşamak ve kursunuz bittikten sonra kısa bir süre sınav dönemini yaşamak zorundasınız. Yine kısa bir süre sonra belgelerinizin de tamamlanmasıyla birlikte artık mesleğinize başlayabilirsiniz.

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin aşağıdaki şartlara uyuyor olması halinde bir güvenlik kursuna kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

 1. T.C. Vatandaşı Olmak,
 2. Silahsız güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin en az ortaöğretim (yani en az 8 yılı) tamamlamış, silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin ise en az lise veya dengi bir okulu tamamlamış olmaları gerekmektedir.
 3. Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.
 4. Mesleğinizi yapmaya engel olacak aklî veya vücut özrü bulunmaması gerekmektedir.

Bir güvenlik kursuna gidip başvuruda bulunmanız halinde sizden aşağıdaki belgeler istenecektir.

 1. Eğitim diplomanızın aslı,
 2. “Özel Güvenlik Görevlisi Olur” ibaresi yer alan sağlık raporu,
 3. Adli sicil ve sabıka kaydı,
 4. Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 5. İkametgâh belgesi,
 6. Nüfus cüzdanınızın aslı,
 7. Yeni çekilmiş 12 adet vesikalık fotoğrafınız.

Özel Güvenlik Görevlileri Nerelerde Çalışabilir ve Maaşları Ne Kadardır?

Özel güvenlik artık yolu kesilemeyecek bir sektör bir meslek haline gelmiştir. Dünyanın şartları gereği artık özel güvenlik neredeyse her yerde bulunmaktadır. Alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, bankalarda, iş yerlerinde, metrolarda, tramvaylarda, apartman sitelerinde ve bunun gibi bir çok yerde özel güvenlik sektörleri için çeşitli iş imkanları bulunmaktadır.

İnsanların kafasına ise en çok özel güvenlik ne kadar maaş alıyor? sorusu takılıyor ancak bu soruya kimsenin verebileceği net bir yanıt yok. Bu sektör çok geniş kapsamlı ve yerine göre değişen bir sektördür. Yeni başlayanlar için genellikle 1.200 TL verilir ancak bazı yerlerde bu daha da yükselmekte bazı yerlerde ise bu daha da düşmektedir. Çalışma zamanınıza, evlilik durumunuza ve bir çok sebebe bağlı olarak maaş elbette değişir bir rol oynamaktadır.

Kafanıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin ve aşağıya muhakkak paylaşın.

Bir önceki yazımız olan 2014 Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde gerçekleşecek mi? ve hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 3 Yorum Var)
 1. mehmet yasin diriarın dedi ki:

  önlisans makina mezunuyum güvenlik sertifikam var ehliyetim e 35 yaşındayım bekarım sizinle çalışmak isterim

 2. ayşe dedi ki:

  Güvenlik olmak istiyorum 33 yaşındayim
  Ankara Keçiören de oturuyorum yardım ederseniz minnettar kalirim

 3. EMEL YILMAZ dedi ki:

  ben dört ay önce özel güvenlik kimlik kartımı aldım ve çalışmak istiyorum.

BİR YORUM YAZ

two × four =