İş ilanları, İş Başvuruları, Personel Alımları – İsimOlsa.Com
Etkili CV Hazırlama Teknikleri
Yazar: - 16 Aralık 2013
3.406
1

İş başvuru esnasında CV daima en etkili roldür. Örneğin bir firma bir eleman alacağı zaman iş başvurusunda bulunacak kişiler firmaya özgeçmiş yani  CV gönderirler. Firma, her iş başvurusunda bulunacak kişiyle yüz yüze görüşüp kişiler hakkında bilgi almaktansa, iş başvurusunda bulunacak kişilerin özgeçmiş formlarını inceler. Çünkü özgemiş formunda kişilerin kişisel bilgileri, iş tecrübeleri, referans ve daha onca bilgi yer alır. Böylece firma, kolay yoldan insanları tanır ve aralarından kendine uygun olanı görüşmeye çağırır. İşte bir CV’nin etkili olması tam bu aşamada çok önemli, çünkü rakipleriniz var! Eğer sizin özgeçmiş formunuz diğerlerinden daha etkili ise işi kazanma ihtimaliniz de bir o kadar yüksek.

Etkili CV Hazırlama Teknikleri

İşte bu yazımızda; karşı tarafta nasıl iyi bir izlenim bırakacağınızı, bir CV hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

CV’de uzun olmayacak ve sıkmayacak bir şekilde bir ön yazı hazırlamanız ve o ön yazıda kendinizden bahsetmeniz hoş olacaktır. İnce detaylara girin ancak sakın gereksiz şeyler anlatmayın. Unutmayın, önemli olan uzunluk değildir; öz ve anlaşılır olmasıdır.

Yaptıklarınızdan, bildiklerinizden bahsedin çünkü bu bölüm diğer bölümlere göre daha çok dikkat çekecektir. Neticede bu bir iş başvurusu, bu nedenle özellikle iş konusunda yani yaptıklarınız, bildikleriniz ve tecrübeleriniz daha çok dikkat çekecektir bu yüzden sıkıcı olmayacak bir şekilde bunlardan bahsedin.

İş Tecrübelerinizi ve referanslarınızı muhakkak yazın. İş tecrübeniz fazla olmayabilir ancak referans önem taşıyan bir şeydir. Referansa yazacağınız yer veya kişiler mümkün mertebe dereceli kişiler olmalıdır aksi takdirde sıradan insanlar, arkadaşlarınız veya akrabalarınızın sizin hakkınızda “iyi” demesi firmayı pek etkilemeyecektir.

Abartılı olmayacak şekilde hayat hikayenizden bahsedin. Nerelerde okuduğunuzu, başarılarınızı, katıldığınız seminer ve kursları muhakkak ekleyin. Varsa askerlik durumu, sigara kullanım durumunuzu, ehliyetinizin durumunu vs. gibi ince detayları bildirmeniz yararınıza olacaktır. CV’nin dolu dolu olması iyidir ancak boş şeyler ile dolu ise tamamen anlamsızdır.

Unutmayın, etkilemek çok önemlidir. Daima rakiplerinizin olduğunu unutmayın ve bu rakiplerden bir farkınız olması gerektiğini de unutmayın. Siz de etkili CV hazırlarken nelere dikkat edilmeli konusunda fikrinizi aşağıda paylaşmayı unutmayın..

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. Furkan uzun dedi ki:

    Lise mezunu değilim fakat açıkdan eğitimi mi devam ettiriyorum sürekli çalışmak isterim illa lise mezunu ve üstü olmak mı gerekiyor

BİR YORUM YAZ

1 × one =