Kategoriler CV Örnekleri

Etkili CV Hazırlama Teknikleri

İş başvuru esnasında CV daima en etkili roldür. Örneğin bir firma bir eleman alacağı zaman iş başvurusunda bulunacak kişiler firmaya özgeçmiş yani  CV gönderirler. Firma, her iş başvurusunda bulunacak kişiyle yüz yüze görüşüp kişiler hakkında bilgi almaktansa, iş başvurusunda bulunacak kişilerin özgeçmiş formlarını inceler. Çünkü özgemiş formunda kişilerin kişisel bilgileri, iş tecrübeleri, referans ve daha onca bilgi yer alır. Böylece firma, kolay yoldan insanları tanır ve aralarından kendine uygun olanı görüşmeye çağırır. İşte bir CV’nin etkili olması tam bu aşamada çok önemli, çünkü rakipleriniz var! Eğer sizin özgeçmiş formunuz diğerlerinden daha etkili ise işi kazanma ihtimaliniz de bir o kadar yüksek.

İşte bu yazımızda; karşı tarafta nasıl iyi bir izlenim bırakacağınızı, bir CV hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

CV’de uzun olmayacak ve sıkmayacak bir şekilde bir ön yazı hazırlamanız ve o ön yazıda kendinizden bahsetmeniz hoş olacaktır. İnce detaylara girin ancak sakın gereksiz şeyler anlatmayın. Unutmayın, önemli olan uzunluk değildir; öz ve anlaşılır olmasıdır.

Yaptıklarınızdan, bildiklerinizden bahsedin çünkü bu bölüm diğer bölümlere göre daha çok dikkat çekecektir. Neticede bu bir iş başvurusu, bu nedenle özellikle iş konusunda yani yaptıklarınız, bildikleriniz ve tecrübeleriniz daha çok dikkat çekecektir bu yüzden sıkıcı olmayacak bir şekilde bunlardan bahsedin.

İş Tecrübelerinizi ve referanslarınızı muhakkak yazın. İş tecrübeniz fazla olmayabilir ancak referans önem taşıyan bir şeydir. Referansa yazacağınız yer veya kişiler mümkün mertebe dereceli kişiler olmalıdır aksi takdirde sıradan insanlar, arkadaşlarınız veya akrabalarınızın sizin hakkınızda “iyi” demesi firmayı pek etkilemeyecektir.

Abartılı olmayacak şekilde hayat hikayenizden bahsedin. Nerelerde okuduğunuzu, başarılarınızı, katıldığınız seminer ve kursları muhakkak ekleyin. Varsa askerlik durumu, sigara kullanım durumunuzu, ehliyetinizin durumunu vs. gibi ince detayları bildirmeniz yararınıza olacaktır. CV’nin dolu dolu olması iyidir ancak boş şeyler ile dolu ise tamamen anlamsızdır.

Unutmayın, etkilemek çok önemlidir. Daima rakiplerinizin olduğunu unutmayın ve bu rakiplerden bir farkınız olması gerektiğini de unutmayın. Siz de etkili CV hazırlarken nelere dikkat edilmeli konusunda fikrinizi aşağıda paylaşmayı unutmayın..

ibrahim AKPINAR

Yorumları Görüntüle

  • Lise mezunu değilim fakat açıkdan eğitimi mi devam ettiriyorum sürekli çalışmak isterim illa lise mezunu ve üstü olmak mı gerekiyor

paylaş
Tarafından yayınlandı
ibrahim AKPINAR

yakın zamanda Gönderilenler

Evde Boncuk Dizimi İşi Veren Firmalar

Kendi aksesuarlarınızı kendiniz uygulamak ister misiniz? Evde bocuk dizimi işini de buna benzetebiliriz. Zevkli bir…

5 ay önce

B Sınıfı Ehliyetle 50 Memur Alımı ve İş Başvuru Formu

Kamu Kurumu yönünden uygulanan bildirimde alıncak 50 personelin Genel İdare Hizmetleri katagorisinde kurum yapısında görevlendirileceği…

1 sene önce

Tekfen İnşaat Personel Alımı ve İş İlanları 2020

Türkiye’nin inşaat pazarında mühim bir konuma sahip olan Tekfen İnşaat sene ortamında iş ilanı yayınlıyor.…

1 sene önce

İstanbul Üniversitesi 542 Sağlık Personeli Alımı 2020

İstanbul Üniversitesi 542 personelin 455 Hemşire, 25 Diğer Sıhhat Personeli, 10 Biyolog, 25 Sıhhat Teknikeri,…

1 sene önce

Zabıta Memuru Alımı 2020

 Başvuru şartları ve müracaat dönemleri ekteki dosyalarda bulabilir ve müracaatınızı gerçekleştirebilirsiniz. Erzurum Şenkaya Belediyesi KPSSP3…

1 sene önce

2500 Bayan Polis Alımı 2020

Önlisans ve lisans mezunu adaylar arasından alımı yapılması plan edilen 2500 kadın polis alımı muhtemel…

1 sene önce

This website uses cookies.