İş ilanları, İş Başvuruları, Personel Alımları – İsimOlsa.Com
Polis Nasıl Olunur? 2015 Polis Olma Şartları
Yazar: - 06 Aralık 2014
2.429
1

Ülkemizin asayişi olan polisler her geçen gün daha da önem ve rütbe kazanmaktadır. Milletin güvenliğini ve huzurunu sağlamakla görevli olan polis, her yıl düzenli olarak polis alımı gerçekleştirmektedir.Eğer siz de nasıl polis olunur? sorusunu kafanıza taktıysanız, cevabı bizde!

Polis olma şartları ve polis maaşları 2015

Polis olmanın değişik yolları vardır. Örneğin liseyi polis okulu okumak, liseden sonra polis üniversitesini tercih etmek; veya kpss yoluyla müracaat etmek gibi. Eğer polis olmaya karar verdiyseniz öncelikle eğitim durumunuza göre hareket etmeniz gerekmektedir.

Eğer eğitim ve polisliğe başvuru konusunu hallettiyseniz geriye en önemli ve asıl adım kalıyor. Artık polis sınavlarına katılmaya ve başarılı olmanız durumunda mülakatlara katılmaya hazırsınız.

Polis olmak için öncelikle T.C. vatandaşı olup 18 yaş üzeri olmanız gerekmektedir. Temiz bir sicil elbette önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra en çok dikkat edilen konulardan birisi boy ve kilodur. Bayanlar için 165, erkekler için 167 santimetreden kısa boylu olmamak ve beden kitle endeksi 15 (dahil) ile 30 (dahil) arasında olunmalıdır, Ayrıca her hangi bir siyasi partiye üye olmamanız gerekmektedir. Ayrıca sağlık konusu en titiz davranılan konulardan birisidir.

İnsanların kafalarına en çok takılan sorulardan birisi ise polislerin ne kadar maaş aldığıdır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki polislere verilen sabit bir ücret bulunmamaktadır. Yeni başlayan bir polise 2500 TL üzeri verilmektedir ancak rütbe, çalışma süresi, evlilik ve çocuk durumu da göz önünde bulundurularak polis maaşları farklılık gösterebilmektedir.

Eğer siz de polis olmaya karar verdiyseniz doğru bir yol tercih etmişsiniz demektir. Unutmayın, agresif olmamanız gerekmekte!

Bir önceki yazımız olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Müfettiş Yardımcısı Alımı 2014 başlıklı makalemizde Ankara Büyükşehir Belediyesi Müfettiş Alımı 2014 ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Müfettiş Yardımcılığı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. Kevser dedi ki:

    Sosyoloji mezunuyum en buyuk hayalim polis olmak yardimci olurmusunuz

BİR YORUM YAZ

three × 3 =