İş ilanları, İş Başvuruları, Personel Alımları – İsimOlsa.Com
Adalet Bakanlığı 604 İcra Katibi Alımı 2014
Yazar: - 04 Ocak 2014
2.259
0

Bu yıl tarafından bazı şartlar göz önünde bulundurularak, uygulamalı ve sözlü bir sınavın ardından toplam 604 icra katibi alımı yapılacaktır. Adalet Bakanlığı’nın icra katibi alımına katılmak isteyen kişilerin 20-31 Ocak tarihleri arasında başvuru gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Sınava katılacak adaylar için dikkate alınacak bazı önemli hususlar var.

1-) İcra Katibi Genel Şartlar

Sınava katılacak olan kişilerin aşağıdaki maddeleri dikkatle okuması gerekmektedir.

a) Sınava katılabilmenin en temel madddesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır,

b) En son gerçekleşen KPSS yılının yani 2012 yılın Ocak ayının birinci günü itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak (01/01/1977 ve sonrası doğumlu olanlar),

c) 2012 yılında gerçekleştirilen KPSS sınavından lisans, önlisans veya ortaöğretim mezunlarının en az 70 puan almış olması gerekmektedir,

d) İş hayatında size engel olacak her hangi bir akli hastalığa sahip olmamak,

e) Arşiv araştırması sonucu başarılı olmak,

f) Adli sicilinizin temiz olması gerekmektedir

g) Kamu haklarından yararlanabiliyor olmak,

h) Erkek adaylar için askerliğin tamamlanmış, tecil ettirilmiş veya muaf olunması gerekmektedir,

ı) En ez lise veya lise dengi bir okuldan mezun olmak ve bilgisayar sertifikasına sahip olmak veya Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veren kurslardan alınmış olan bilgisayar sertifikası,

i) İcra katibi alımı sırasında gerçekleştirilecek olan sözlü ve uygulamalı sınavlardan başarılı olabilmek

Eğer bu yukarıdaki şartlara uyuyor olduğunuzu düşünüyorsanız, sırada halletmeniz gereken başka işlemler var!
Adalet Bakanlığı 604 İcra Katibi Alımı 2014
2-) Başvuru Yeri ve Gerekli Belgeler

Katılacak olan adayların 20-31 Ocak tarihleri arasında aşağıdaki işlemleri halletmeleri gerekmektedir.

a) İcra kâtipliği sınavı başvuru formunu eksiksiz ve yanlışsız doldurmak,

b) Diploma veya mezuniyet belgesinin ya da öğrenim yabancı ülkede yapılmış ise denklik belgesinin aslı, kurumca veya belgenin verildiği yer yüksek öğretim kurumunca onaylanmış örneği,

c) 2012 yılında gerçekleştirilen KPSS sınavının sonuç belgesi,

d) Örgün eğitim yoluyla alınmış olan bilgisayar sertifikası veya Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kuruluşlardan alınmış bir bilgisayar sertifikası,

Yukarıdaki belgeler eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra bu belgelerin ilgili birime gönderilmesi için Cumhuriyet başsavcısına müracaat etmeniz gerekmektedir. Masrafları karşılamanız dahilinde Cumhuriyet başsavcılığı aracılığı ile evraklarınız ilgili sınav birimlerine posta yoluyla iletilecektir.

Not: Katılacak olan adaylar sadece sınav biriminin yapacağı sınava başvurmalıdırlar aksi taktirde birden fazla sınav birimine başvurulması halinde sözlü ve uygulamalı sınavlarınız başarılı olsa dahi başarısız sayılacak ve atamanız yapılmayacaktır.

3-) Uygulama Sınavı, Yeri ve Zamanı

Uygulama sınavı, ilgili birimin bulunduğu adliyede 1 Mart 2014 Cumartesi günü sabah saat 09.00’da başlayacak ve gün içinde yetişmeyen adayların sınavları ilerleyen günlerde devam edecektir.

Uygulama sınavına katılacak olan adayların Adalet Bakanlığı’nın resmi web sitesindeki kuralları iyice okumalıdırlar. Uygulama sınavı esnasında kurallara uygun bir şekilde en az 90 kelime yazan kişiler başarılı sayılacaktır.

4-) Sözlü Sınava Çağrılacakların Belirlenmesi, Sınav Yeri ve Zamanı

Uygulama sınavında başarı gösteren adaylar, eğer Bakanlık tarafından resmi olarak başarılı gösterilmiş ise uygulama sınavında en fazla doğru yazan kişiden başlanarak alınacak katip sayısının 3 katı kadar kişi sözlü sınava girmeye hak kazanacaktır.

Sözlü mülakatın gerçekleşeceği yer ise bakanlığın resmi web sitesinde yayınlanacaktır, takip etmeyi unutmayın!

5-) Sözlü Sınava Gireceklerden İstenecek Belgeler

Eğer sözlü sınava girmeye hak kazanmış iseniz aşağıdaki belgeleri sınav tarihinden önce hazırlamanız ve ilgili sınav birimine teslim etmeniz gerekmektedir.

a) 6×9 cm ebadında iki adet fotoğraf,

b) Mal Bildirimi Formu,

c) Arşiv araştırmasına esas olmak üzere sözlü mülakata katılacak olan adayın fotoğrafını ve imzasını taşıyan Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu,

d) Sağlık raporu ve iş hayatında kendisine engel olmayacak bir hastalığın belirtilmesi gerekmektedir.

Sözlü sınavında genel kültür ve genel yetenek konuları ile genel hukuk bilgisi, icra ve iflâs hukuku ile kalem mevzuatından çeşitli sorular sorulacaktır.

6-) Atamaların Yapılması

Sözlü mülakatta başarılı olan adaylardan sonra bir başarı listesi hazırlanacak ve başarı puanına göre en yüksekten başlayarak 604 kişi çalışmaya hak kazanacaktır.

Çalışmaya hak kazanan kişiler bakanlık sitesinde açıklanacaktır.

Şimdiden katılacak olanlara başarılar dileriz.

Bir önceki yazımız olan Bursa Belediyesi Zabıta Alımı 2014 başlıklı makalemizde Bursa Belediyesi İnsan Kaynakları, ve Bursa Belediyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

1 × 3 =